25 listopada 2012 sala widowiskowa ZS nr 2 zamieniła się w teatr.  W ramach niekonkursowego przeglądu teatrów młodzieżowych "Witryna Teatralna" zaprezentowały się najlepsze teatry młodzieżowe z naszego regionu: Teatr "Panopticum" z MDK "Pod Akacją" w Lublinie, Teatr Tańca "Es" z DK SM "Czechów" w Lublinie, Grupa Teatralna DK w Kocku oraz reprezentanci PMDK w Lubartowie: Teatr Trupa oraz Grupa "No". gwiazda wieczoru był "dorosły" kabaret "Zygzak" z Warszawy.

 

 

 

 

Kabaret ZYGZAK powstał w 2003 r. w Warszawie. Na co dzień związany jest  ze stołecznym Domem Sztuki. Na przestrzeni kilku lat działalności Kabaret ZYGZAK zagrał blisko 500 koncertów w kilkudziesięciu miastach  Polski. Najbardziej znane programy kabaretu to:  "Taki Life",  "Sąsiad  też człowiek" oraz "Pod znakiem zapytania".  Za swoje skecze, piosenki i monologi byli wielokrotnie nagradzani na   najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce, takich jak: PAKA, Mazurskie Lato Kabaretowe; Mulatka w Ełku, Lidzbarskie Wieczory   Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim, Festiwal Dobrego Humoru w   Gdańsku, Trybunały Kabaretowe w Piotrkowie Trybunalskim, SZPAK w   Szczecinie, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Kabaretowej OBORA w Poznaniu,  czy OSPA w Ostrołęce.   Teatr PANOPTICUM  Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie -  działa od 1985 roku. Skupia głównie młodzież licealną, ale także gimnazjalną oraz studencką. 

 

Teatr PANOPTICUM zdobył wiele ogólnopolskich i międzynarodowych nagród,  w tym dwie Złote Maski na Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w  Poznaniu. Wielokrotnie występował w Niemczech, Finlandii współpracując  z młodymi teatrami niezależnymi i ośrodkami polonijnymi. Uczestniczył w  Światowym Kongresie Teatralnym oraz Europejskich Warsztatach Teatralnych  w Ankarze i Munster, współdziałając  z międzynarodową organizacją teatralną  ASSITEJ. Aktualnie zespół   uczestniczy w międzynarodowym projekcie teatralnym o charakterze  ekologicznym Message in the bottle  związanym z wyjazdami do Londynu, Portugalii, Hiszpanii i Turcji. Założycielem Teatru PANOPTICUM, kierownikiem artystycznym, reżyserem,  Szefem (tak nazywa go młodzież), od samego początku jest Mieczysław  Wojtas.

 
"ODLOT" REZ . Mieczysław Wojtas
scenariusz: praca zespołowa na podstawie tekstów Iwana Wyrypajewa

"ODLOT" to metaforyczna opowieść o uzależnieniu. Młodzi  bohaterowie tworzą skrzywiony, surrealistyczny obraz alternatywnego  świata jako ucieczkę od realnej rzeczywistości. Pułapka narkotycznego "  piekła" ,w którym się znaleźli, oferuje tylko narysowane drzwi, bez możliwości wyjścia. Ale w życiu są zazwyczaj drzwi prawdziwe i jest ich  wiele; wystarczy tylko wybrać odpowiednie i po prostu wyjść tam gdzie  się chce : najlepiej do "zielonego ogrodu".

 

Teatr Tańca "ES"
Zespół powstał w 1982 roku i działa w Dzielnicowym Domu Kultury   Spółdzielni Mieszkaniowej  "Czechów" w Lublinie. Od początku istnienia  reżyserką i choreografką grupy jest Renata Pyszniak. Teatr Tańca ES jest  wielokrotnym laureatem ogólnopolskich festiwali tanecznych i teatralnych  m.in. Ogólnopolskiego Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu gdzie w  2007 roku otrzymał "Złotą Maskę"- główną nagrodę festiwalu.
 
Spektakl " SCENY Z WIĘŹNIA"
reżyseria i choreografia : Renata Pyszniak
Spektakl porusza temat funkcjonowania  w zamkniętej społeczności, która rządzi się swoimi - często bardzo brutalnymi - prawami. Obserwując relacje  osadzonych kobiet, widzimy, jak w tym ludzkim "mikrokosmosie" tworzy się hierarchia oparta na dominacji psychicznej. Konfrontacja postaw ma tu agresywny charakter i sprowadza się do walki o dominację, a próba ocalenia swojej godności opiera się na poniżeniu drugiego człowieka. Miejsce resocjalizacji zmienia się zatem w przybytek, który je depersonalizuje i - paradoksalnie - utrudnia powrót do życia na wolności, trzymając kobiety w swoistej matni złych emocji.Spektakl "Sceny z więźnia" był nagradzany m.in. na festiwalach w Krośnie, Horyńcu Zdroju oraz Krakowie.

 

Grupa Teatralna  Dom Kultury w Kocku
Grupa działa pod kierunkiem aktora i reżysera Marka Grabowskiego. Powstała w lutym 2011 r. W maju 2012r.  została nagrodzona na Festiwalu Najciekawszych Widowisk Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Lublin 2012 (grupa zdobyła jedną z trzech równorzędnych głównych nagród). Zespół tworzą młodzi ludzie - uczniowie gimnazjów i liceów z Kocka i okolic.

Spektakl "SPOTKANIE BAJEK/REWIZOR"
To zadziwiające, śmieszno-gorzkie połączenie Brzechwy, Gogola i talentu młodych kocczan. Ruch, muzyka, elementy pantomimy i klasycznego teatru łączą się w konsekwentnie zbudowane widowisko o szybkim tempie i wielu znaczeniach.

 

 

Grupa "NO" istnieje od 2009 roku i prowadzi ją pani Urszula Bednarczyk. Do tej pory zrealizowała spektakl "Brzydkie kaczątko", widowisko "Ocalenie" oraz program kabaretowy "Teraz będzie Potem", w którym młode aktorki ujawniły swoje talenty komiczne. Grupa jest niezwykle aktywna i od początku swojej działalności  wielokrotnie udzielała się na forum PMDK prowadząc imprezy czy występując z małymi formami teatralnymi i kabaretowymi.
Spektakl "PODEPTAŁA CHLEB" to przeniesiona w czasy współczesne adaptacja baśni H. Ch. Andersena wzbogacona o teksty własne zespołu. Zło ma dziś wiele pięknych twarzy, ale wygładzone i  dobrze ubrane nadal pozostaje złem. Jak to często bywa,nie tylko  w świecie Andersena : kiedyś trzeba będzie zapłacić za niegodziwe uczynki.

 


Teatr TRUPA działa w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie od roku 1994 i od początku pracuje pod kierunkiem pani Jolanty Tomasiewicz (Dyrektor PMDK). Aktualnie grupę tworzy młodzież w wieku 14-17 lat.  Teatr zrealizował wiele spektakli i etiud w oparciu o dramaty i prozę T.  Różewicza, W. Gombrowicza, S. Mrożka, K. I. Gałczyńskiego, T. Boya- Żeleńskiego. W ostatnich latach prezentowane przez TRUPĘ spektakle bazowały na wyobraźni wyrażanej poprzez muzykę i ekspresję ruchową. Teatr TRUPA jest laureatem wielu wojewódzkich i ogólnopolskich festiwali  teatralnych. W 2012 roku otrzymał wyróżnienie na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Szkolnych "Maska" w Chełmie.
Teatr TRUPA poprowadził XII edycję "Witryny Teatralnej" prezentując przygotowane przez młodzież etiudy wprowadzające w klimat prezentowanych spektakli.