DSC 010916 marca 2018 r. w Galerii „Międzyziemie” PMDK w Lubartowie otwarta została wystawa „Ilustracje” Agnieszki Wójtowicz. Prezentowane na wystawie prace powstały do tomiku poezji dla dzieci Zygmunta Marka Miszczaka pt. „Kup mi mamo gwiazdkę z nieba” .

Podczas wernisażu można było dużo dowiedzieć się o pani Agnieszce Wójtowicz i jej twórczości, artystka odpowiadała także na pytania publiczności. Dzięki wnikliwości wychowanków PMDK zgromadzeni dowiedzieli się m. in., że w pracy nad ilustracją znacznie dłużej trwa myślenie o niej, niż samo rysowanie i malowanie. Pani Wójtowicz odkryła także tajniki swojej techniki tworzenia wysmakowanych kolorów, które uzyskuje dzięki… kawie.

Podczas wernisażu wystąpili młodzi artyści z PMDK: zespoły wokalne "Do kwadratu" i Okruszek" (opiekun: pani Anna Kozak) oraz Teatr Bęc/Charaktery (opiekun: Urszula Bednarczyk)

AGNIESZKA WÓJTOWICZ

Urodzona w Zamościu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, kierunek formy użytkowe, specjalność tkanina artystyczna. 1993 - 1995 : studia na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie. 1999 - 2003 : studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie - edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego, aneks w pracowni fotografii prof. Ireny Nawrot – Trzcińskiej. 2015 – studia podyplomowe na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie- Grafika komputerowa Członkini ZPAP. Zajmuje się twórczo różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową, fotografią. Jej prace (od 1990 r.) publikowane były cyklicznie w dzienniku : ,,Dzień” (cykl rysunków prezentujących szlacheckie gniazda, dworki i zabytki Lublina i Lubelszczyzny) a także w: ,,Kurierze Lubelskim”, ,,Akcencie” oraz w ,,Express Faktach”. W latach 1991-1992 współpracowała z Galerią Sztuki Sceny Plastycznej KUL. Od 1998 roku współpracowała z pracownią plastyczną Teatru Hansa Christiana Andersena w Lublinie, od 2005 współpracuje z Galerią Sztuki Ośrodka Praktyk Teatralnych ,,Gardzienice”. Laureatka wielu nagród m.in. w 2015 r. otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Lublin, oraz Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego (2015 i 2016 r.). Otrzymała także Nagrodę Rektora UMCS w Lublinie (2006 r.). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i ok. 20 indywidualnych.

 

Wystawa Agnieszki Wójtowicz w Galerii Międzyziemie PMDK będzie czynna do końca kwietnia 2018 r. (w godzinach pracy placówki, pon. – pt. 7.30 – 21.00). PMDK zaprasza klasy szkolne i grupy zorganizowane do wcześniejszej rezerwacji , tel. 81 855 3786.