witryna2022

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie zaprasza młodzież i dorosłych do obejrzenia trzech znakomitych spektakli teatrów młodzieżowych na XXII "Witrynie Teatralnej". Największa impreza teatralna PMDK odbędzie się w niedzielę 4 grudnia 2022 r. o godz. 15.00 na sali widowiskowej PMDK w Lubartowie przy ul. Słowackiego 7.

W tym roku będzie można podziwiać trzy spektakle:

TEATR TRUPA "ZABAWA” godz. 15.00
reż. Jolanta Tomasiewicz na podstawie dramatu Sławomira Mrożka
PMDK w Lubartowie

TEATR CHILI "LAS BUKOWY” godz. 16.15
reż. Dominika Trykacz na podstawie poezji ukraińskiej
PMDK w Lubartowie

TEATR PANOPTICUM „HORROR LICEALNY” godz. 17.15
reż. Mieczysław Wojtas, scenariusz: Piotr Zaremba, muz.: Piotr Tesarowicz
MDK "Pod Akacją" w Lublinie

Oprócz spektakli widzowie będą mogli cieszyć się dodatkowymi wrażeniami, które w przerwach zapewnią wychowankowie PMDK. "Witryna teatralna" nie ma tradycyjnej konferansjerki: spektakle poprzedzać będą etiudy w wykonaniu grup teatralnych przygotowanych przez p. Dominikę Trykacz i zespołów tanecznych, podopiecznych p. Jolanty Grabowskiej. O oprawę plastyczną i prawdziwie artystyczną atmosferę tego wydarzenia zadbają natomiast grupy młodzieżowe z pracowni plastycznej i Samorząd Wychowanków PMDK. Zapraszamy wszystkich miłośników teatru - wstęp wolny!

Podczas imprezy czynny będzie „ART-Bazar”, czyli kiermasz prac plastycznych, rękodzieła i gadżetów autorstwa wychowanków i nauczycieli PMDK w Lubartowie, z których dochód przeznaczony jest na remont jednego z najważniejszych lubartowskich zabytków – kościoła i klasztoru ojców kapucynów.

Teatr Trupa  - „ Zabawa”  - PMDK w Lubartowie

„Zabawa” – według Sławomira Mrożka – Polaków portret własny. Tyle, ze portret ironiczny, prześmiewczy, rubaszny.

Jest to sztuka o wykluczeniu oraz płynącym z tego faktu poczucia krzywdy i niesprawiedliwości.  Tytułowa „zabawa jawi się bohaterom jako synonim życia prawdziwego, którego jakimś niezbadanym wyrokiem  zostali pozbawieni” – pisze Jacek Sieradzki, redaktor naczelny „Dialogu”.

„Zabawa” w adaptacji  i wykonaniu Teatru Trupa ma bardziej współczesne  konteksty i brzmienia. Jak w  większości tekstów wybitego pisarza i dramaturga Sławomira Mrożka, ciągle można się doszukać się uniwersalnych, ponadczasowych treści, a klasę tekstów poznaje się po tym, że ich wartość nie przemija wraz z  upływem lat.  W spektaklu zrealizowanym przez Teatr Trupa dominujący jest nastrój oczekiwania  na coś niezwykłego. Czy to „coś” się wydarzy? Przyjdźcie i sprawdźcie sami…

Reżyseria :

Jolanta Tomasiewicz

Scenariusz na podstawie dramatu „Zabawa” Sławomira Mrożka

Efekty dźwiękowe: Konrad Broniszewski

Obsada:

Milena Borzęcka, Iga Ćwiklińska, Alicja Fil, Zuzanna Guz, Małgorzata Kołodziejczyk, Klaudia Kubik, Kinga Lewtak, Mikołaj Lipski, Alicja Mierzwińska, Monika Mitura, Mateusz Tomala, Jakub Treger,m Gabriela Trepka

 

TEATR CHILI - PMDK w Lubartowie

"Las bukowy"

reżyseria: Dominika Trykacz

scenariusz na podstawie współczesnej poezji ukraińskiej

Porzucona ziemia, rozmowy tylko telefoniczne, dzielące nas kilometry, dzielące nas więzy krwi, życie na walizkach, nie u siebie, zatłoczone schrony, lęk przed spojrzeniem w niebo, niegasnąca nadzieja a może koniec świata?

Słowami wierszy ukraińskich poetów i poetek aktorki teatru Chili opowiedzą o wojennej rzeczywistości, w której żyją obecnie rozdzielone ukraińskie rodziny i przede wszystkim ich rówieśnicy. Tym samym wyrażając sprzeciw wobec złu, jakim jest wojna, i swoją solidarność z Ukrainą.

Treść przedstawienia wypełniają utwory współczesnych poetów. Wśród nich:  Hałyna Tkaczuk, Lubow Jakymczuk, Kateryna Michalicyna, Ostap Sływynski. A także twórców starszego pokolenia Emmy Andijewskiej  oraz Pawło Tyczyna, którego wiersz pt. „Wojna” stanowi spoiwo całego spektaklu.

Występują:

Blanka Bronisz, Kaja Wróblewska, Wiktoria Rączka, Joanna Parol, Karolina Iwanek, Lena Rugała, Aleksandra Kozak, Wiktoria Kulik, Daria Kidaj, Martyna Zalewska, Amelia Kowalczyk

 

Teatr Panopticum „Horror licealny” - MDK "Pod Akacją" w Lublinie

scenariusz: Piotr Zaremba

reżyseria: Mieczysław Wojtas

muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz

obsada: Natalia Dyjak, Aleksandra Mazurek, Barbara Stojek, Michał Bielawski, Mateusz Chomicz, Emil Janczak, Sebastian Jóźwik, Michał Niczyporuk, Adam Pochodyła.

Życie w szkolnej społeczności grupy licealistów o różnych charakterach, temperamentach i życiowych celach nie jest łatwe. W „Horrorze licealnym” młodzieżową wspólnotę jednoczą artystyczna pasja i szkolny teatr. Przynależność do twórczego zespołu jest w ich środowisku niewątpliwą nobilitacją i możliwością zaznaczenia swojej odrębności. Niestety, artystyczna rywalizacja, osobiste kompleksy i nieporozumienia z pedagogami prowadzą do konfliktu i nieuchronnego dramatu.

Piotr Zaremba, znany warszawski publicysta, pisarz, krytyk teatralny, napisał scenariusz inspirowany swoją powieścią, wydaną pod tym samym tytułem. Temat i problemy „Licealnego horroru” były na tyle trafione i ważne dla młodych aktorów, że natychmiast podjęli decyzję o realizacji spektaklu. Czujemy się zaszczyceni, że scenariusz powstał z myślą o Teatrze Panopticum, dobrze autorowi znanym i często odwiedzanym.